Dr. Özkan POYRAZ

Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı V.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Yük. Müh. (Bilim Doktoru)

Uzakyol Gemi Kaptanı

1966 İstanbul Üsküdar'da doğdu. 1983 yılında İstanbul Kabataş Erkek Lisesi ve 1987 yılında Yüksek Denizcilik Okulu (İTÜ Denizcilik Fakültesi) Güverte bölümünden mezun oldu. 1987 yılından itibaren Ulaştırma Bakanlığı kuruluşu olan Deniz Nakliyatı Türk AŞ’de başladığı deniz görevini farklı denizcilik kuruluşlarında Uzakyol Vardiya Zabiti, I. Zabit ve Uzakyol Kaptanı olarak sürdürdü.

İTÜ Denizcilik Fakültesi'nde araştırma görevlisi ve öğretim üyesi (Yard. Doç.Dr.) olarak görev yaptı. Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği bilim alanında, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsünde Denizcilik Eğitimi konulu teziyle Yüksek Lisans, İstanbul Üniversitesinde Türk Boğazlarında Risk ve Kriz Yönetimi konulu teziyle Bilim Doktoru ünvanlarını aldı.  Amerika Birleşik Devletleri Federal Denizcilik Akademisi (Kings Point), Tokyo ve Kobe Denizcilik Üniversiteleri'nde simülatör kullanımı ve araştırmaları konularındaki faaliyetlere  misafir öğretim üyesi ve araştırmacı olarak katıldı.  Hollanda da (MSR- Rotterdam) Gemi Trafik Hizmetleri (VTS) Operatörlüğü ve eğiticilerin eğitimi sertifikalarını aldı. Japonya'da JICA bursuyla, Gemi adamlarının Yönetimi konulu uluslararası programı bitirdi. Ders görevlerinin dışında, İTÜ Denizcilik Fakültesi Simülatörler Merkezi direktörlüğü, GMDSS Laboratuarı yöneticiliği görevlerini yaptı.

2004 yılında T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü'nde Genel Müdür ve 2005 yılından Mayıs 2012'ye kadar ise Deniz Ulaştırması Genel Müdürü (Deniz ve İç sular Genel Müdürü) olarak, denizcilik eğitimi ve gemi adamlarının belgelendirmesi, kıyı yapıları ve limanların planlanması ve işletme izinlerinin verilmesi, deniz çevresinin korunması, arama ve kurtarma, seyir güvenliği, bayrak ve liman devleti denetimlerinin icrası ile gemilerin belgelendirilmesi alanlarından sorumlu olarak görev yapmıştır.

17.09 2014 tarihinden itibaren Bakanlık Müsteşar Yardımcılığı ile bu görevinin yanı sıra 25.11.2015- 29.08.2016 tarihleri arasında 9 ay süre ile Bakanlık Müsteşarlığı görevini vekaleten yürütmüştür.